Knihy a literatúra

29.05.2018

Výborné knihy s tématikou autizmu a výchovy detí

Poviem vám o aspergerovom syndróme - táto útla knižočka by mala byť povinnou výbavou všetkých, ktorí prichádzajú do kontaktu s našimi deťmi. Stručná, jasná, zreteľná a hlavne prečítate ju pri káve. 

Najděte si svého marťana od fantastického Marka Hermana, ktorý láskavou formou približuje výchovu detí s pevnými hranicami a neuveriteľnou náručou lásky. Každá pasáž tejto knihy Vás núti rozmýšľať, o veciach, o ktorých by sme najradšej nevedeli a prehrabávať sa vo vlastných pocitoch. Veľmi uzdravujúce, naozaj. Osobne by som túto knihu zaradila medzi knihy, ktoré by mal mať doma každý. Povinné čítanie nielen pre rodičov, ale pre všetkých, aby sme vedeli spracovávať aj svoje vlastné tiene a zlyhanie. Za mňa TOP kniha.

Chlapec z kociek - túto knihu som doslova hltala. Miestami som sa zadúšala plačom, miestami som cítila úplne tie isté pocity ako hlavný hrdina. Hlavným hrdinom je otec, ktorý nezvládne synovu diagnózu Aspergerov syndróm. A jeho pochopení synových potrieb cez hru Minecraft až po návrat do rodiny a pochopenie všetkých súvislostí. Ak máte pocit, že ste v tom všetkom sami, určite si ju prečítajte. Úžasná kniha, naozaj. 

Jak to vidím já - knihu napísala Dr. Temple Grandin, ktorá mala už ako diagnostikovaný aspergerov syndróm. Je to zaujímavá kniha, ale mám z nej rozpačité pocity. Možno preto, lebo dej a jej celý príbeh sa odohráva v minulom storočí a zrejme aj diagnostické a terapeutické možnosti boli úplne odlišné ako dnes. V každom prípade ide o ucelený obraz ženy s aspergerovým syndrómom, ktorá skončila doktorantské štúdium a dodnes je vo svojom odbore mimoriadne uznávaná za svoj výskum a vedomosti. 

Marťan na hřišti - skvelá kniha na pochopenie detí s AS priamo v škole a kolektívoch detí, kde majú deti s AS najväčšie problémy. Mimochodom, táto kniha by mala byť v každej škole. Pedagógom poskytuje mimoriadne široké portfólio presných návodov, ako deti s AS v škole zvládnuť.

Respektovat a být respektován - táto kniha ma naučila inak používať zaužívané slová a poskytla mi pohľad na výchovu detí iným spôsobom a manželia Kopřivovci sú naozaj skvelými sprievodcami tejto rešpektujúcej výchovy.