Natália Šultysová

predovšetkým 3 násobná mama a potom všetko ostatné :) 

V reálnom živote žijem dva svoje svety - realitami a možno paradoxne - aromaterapiou :)

Tento blog som začala písať, aby som sa z toho všetkého nezbláznila. Písanie blogu je pre mňa určitá forma vlastnej psychohygieny, kedy dávate na papier realitu, ktorou žijete. Keď ste konfrontovaní so skutočnosťou, že vaše dieťa má poruchu autistického spektra, ktorá je navyše taká mladá, nepreskúmaná a tak špecifická, že neexistuje na ňu prakticky žiadny návod, začnete hľadať. Čítať, zbierať informácie, intenzívne študovať a najmä - spytovať sa sám seba, prečo zrovna my. Keď vám oznámia túto diagnózu, najskôr vám odľahne. 

Po x rokoch, kedy vás všetci presviedčajú, že máte prinajlepšom iba "iné" dieťa, prípadne - horšia fáza - ste okolím obviňovaní, že neviete vychovať svoje dieťa, máte zrazu šuplík, nálepku a kategóriu. Na chvíľu vám odľahne. Lebo "už viete". Lenže ono to práve začína. Ste na dobrodružnej ceste k pochopeniu vlastného dieťaťa, ktoré je iné. Ste na tŕnistej ceste nepochopenia väčšiny spoločnosti, pretože to "iné" nejde strčiť do štandardnej škatuľky. 

Ste na húsenkovej dráhe hľadanie kompromisu medzi znesiteľným a neznesiteľným. Ste na ceste, ktorá sa volá F84.5. Zistila som, že byť rodičom dieťata s touto diagnózou je v tejto spoločnosti náročné. 

Je nás takých rodičov naozaj viac ako kedykoľvek predtým. Hľadáme, pátrame, naozaj sa veľmi snažíme, aby naše dieťa zapadlo. Veľakrát sa nám nedostáva pochopenia, podpory či len slovnej útechy od najbližšieho okolia. Tento blog je o našom živote, našom spracovaní a vyrovnaní sa s touto situáciou, ktorou čerstvo žijeme. 

Náš syn Max má 11 rokov a aspergerov syndróm mu bol diagnostikovaný len nedávno (apríl 2018). 

Ak len jedno slovo z tohto blogu s vami zarezonuje, povzbudí vás alebo pohladí na duši, tak splnil svoj účel.

https://nadherna.sk/natalia-sultysova-nakoniec-som-pochopila-ze-je-ovela-dolezitejsie-pocuvat-svoju-intuiciu/clanok970.html